
Wpis do rejestru zabytków (A/1112/23)
Informujemy, że w dniu 12 stycznia 2023 r. do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego pod numerem A/1112/23 został wpisany budynek wieży wodnej przy ul. Dworcowej w Orzeszu.
Informujemy, że w dniu 12 stycznia 2023 r. do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego pod numerem A/1112/23 został wpisany budynek wieży wodnej przy ul. Dworcowej w Orzeszu.
W związku z pojawiąjącym się w mediach i przestrzeni publicznej informacjami dotyczącymi zablokowania przez Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach przebudowy Placu Sejmu Śląskiego w Katowicach, pragnę wyjaśnić, że nie jest prawdą, iż Konserwator chce zachować dotychczasowy wygląd placu, w tym utrzymać jednolitą nawierzchnię - tym bardziej, że nawet obecnie płaszczyzna tego terenu nie jest jednolita.
Informujemy, że 1 stycznia 2023 roku nastąpiła zmiana numeru konta bankowego Urzędu Miejskiego w Bielsku-Białej na który należy dokonywać wpłat z tytułu opłaty za pełnomocnictwo. Aktualny numer konta: 04 1020 2313 0000 3502 1094 7770
Informujemy, że w dniu 6 grudnia 2022 r. do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego pod numerem A/1097/22 został wpisany budynek Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu przy pl. Jana III Sobieskiego 2.
Informujemy, że w dniu 23 grudnia 2022 r. do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego pod numerem A/1103/22 został wpisany budynek kościoła pw. Przemienienia Pańskiego w miejscowości Cielętniki przy ul. T. Kościuszki.
Informujemy, że w dniu 27 grudnia 2022 r. do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego pod numerem A/1102/22 została wpisana aleja drzew rosnących wzdłuż rzeczki Ostropka w dzielnicy Wójtowa Wieś w Gliwicach, złożona z układu lip i klonów, ciągnąca się od rejonu skrzyżowania ul. J. Słowackiego i ul. Zawiszy Czarnego do ul. Dolnej Wsi.
Informujemy, że 23.12.2022 r. ruszył Rządowy Program Odbudowy Zabytków. Jest to program, który wesprze samorządy w poprawieniu stanu, odbudowie i remontach obiektów zabytkowych przyczyniając się tym samym do poprawy ich stanu i uchroni przed degradacją i niszczeniem.
Informujemy, że z powodu absencji chorobowej pracowników WUOZ w Katowicach mogą występować ograniczenia w kontakcie z Urzędem oraz opóźnienia w rozpatrywaniu spraw. Za powstałe utrudnienia serdecznie przepraszamy!
„Rezydencje” – to temat przewodni i tytuł sesji konserwatorskiej, organizowanej przez Instytut Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego oraz Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Sesja odbędzie się 9 grudnia (piątek) od godz. 9.00 w Instytucie Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego przy ul. Teatralnej 4 (sala konferencyjna).
Informujemy, że w trakcie Jubileuszowego XX Walnego Zjazdu Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków, który odbył się w Toruniu w dniach 19-21 października br., wręczono odznaki honorowe Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Odznaczenia "Zasłużony dla Kultury Polskiej" otrzymały trzy osoby z terenu woj. śląskiego: - Pani Barbara Klajmon, były Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Katowicach (w latach 2007-2012), - Pani Ewa Pokorska-Ożóg, były Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Katowicach (w latach 2016-2017), obecnie Miejski Konserwator Zabytków w Gliwicach, - Pan Bronisław Mzyk, założyciel firmy Konserwacja Zabytkowej Architektury w Tarnowskich Górach, która od 1986 roku nieprzerwanie działa przy zabytkach na terenie Górnego Śląska i w okolicach.
Nagroda im. Prof. Aleksandra Gieysztora - edycja XXIV
Informujemy, że w dniu 13 października 2022 r. do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego pod numerem A/1057/22 został wpisany park pałacowy usytuowany w Krzyżanowicach.
Z ogromnym smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Pani Celiny Maryńczuk, Powiatowego Konserwatora Zabytków w Tarnowskich Górach. Do końca wierzyliśmy, że uda się Jej wygrać z walkę z chorobą. Dla wielu z nas była bliską koleżanką - pracowała w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków w latach 1995-2002. Wszyscy wspominamy jej spokój i delikatny uśmiech, ogromną wiedzę i profesjonalizm. W tych dniach, składając kondolencje, myślami pozostajemy z Jej Bliskimi osobami. Nabożeństwo pożegnalne odbędzie się w czwartek 13.10 o godz. 11.00 w kościele pw. św. Antoniego w Tworogu, pogrzeb na cmentarzu komunalnym w Tworogu. Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków Łukasz Konarzewski oraz pracownicy Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Katowicach
Informujemy, że w dniu 30 września 2022 r. po ponownym rozpatrzeniu sprawy, do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego pod numerem A/850/2022 został wpisany budynek modernistycznej bramowej nastawni kolejowej „Bt", znajdującej się na stacji kolejowej w Bytomiu wraz z suwakowymi urządzeniami sterowania ruchem kolejowym, znajdującymi się w budynku tej nastawni, stanowiącymi jej wyposażenie.
Informujemy, że w dniu 30 września 2022 r. do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego pod numerem A/1047/22 została wpisana kamienica mieszkalno-usługowa przy ul. Szerokiej 8 w Żorach.
Informujemy, że w dniu 8 września 2022 r. do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego pod numerem A/1038/22 została wpisany budynek mieszkalny przy ul. Stefana Batorego 19 w Żywcu.
Informujemy, że w dniu 13 września 2022 r. do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego pod numerem A/1039/22 została wpisany budynek administracyjny Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przy ul. gen. Henryka Dąbrowskiego 45 w Chorzowie.
Informujemy, że w dniu 24 sierpnia 2022 r. do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego pod numerem A/1032/22 została wpisany cmentarz ewangelicko-augsburski przy ul. Oświęcimskiej w Mysłowicach.
Zachęcamy do aktywnego udziału w konkursie "Nasz Zabytek" organizowanym przez Fundację Most the Most w województwie śląskim i rozpowszechnienie informacji o konkursie. Jest to konkurs o charakterze regionalnym i lokalnym dla każdego, kto chce pozytywnie wpływać na swoje otoczenie i przywrócić świetność lokalnym zabytkom.
Informujemy, że w dniu 22 lipca 2022 r. do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego pod numerem A/1028/22 została wpisana kamienica mieszkalna przy ul. Mariackiej 35 w Katowicach.
Informujemy, że w dniu 30 czerwca 2022 r. do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego pod numerem A/1003/22 został wpisany budynek szkoły przy ul. Teodora Sixta 20 w Bielsku-Białej.
Informujemy, że w dniu 22 lipca 2022 r. do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego pod numerem A/1026/22 został wpisany budynek dawnej dyrekcji Kopalni Węgla Kamiennego „Anna" w Pszowie, położony przy ul. P. Skwary 27.
Informujemy, że w dniu 29 czerwca 2022 r. do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego pod numerem A/1002/22 został wpisany budynek dawnej dyrekcji huty „Bismarck" (później jako huta „Batory") przy ul. Dyrekcyjnej 6 w Chorzowie.
Informujemy, że w dniu 21 czerwca 2022 r. do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego pod numerem A/999/2022 został wpisany budynek administracyjno-biurowy przy ul. Gazownicze] 40 w Bielsku-Białej.
Informujemy, że w dniu 3 czerwca 2022 r. do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego pod numerem A/996/2022 został wpisany dawny dwór z XIX w. przy ul. Dworskiej 4 w miejscowości Giebło.
Informujemy, że w dniu 7 czerwca 2022 r. do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego pod numerem A/998/2022 została wpisana bryła i elewacje budynku dawnego Urzędu Gminy Załęże, tzw. ratusza, z 1897 r. w Katowicach przy ul. Gliwickiej 102.
Narodowy Instytut Dziedzictwa wraz z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków w Katowicach mają przyjemność zaprosić Państwa na sesję konserwatorską pt. „Zespół fortyfikacji Obszaru Warownego „Śląsk". Dalsze perspektywy ochrony, opieki i zarządzania zabytkami militarnymi z pierwszej połowy XX wieku", która odbędzie się w dniu 29 czerwca 2022 r. w godz. 11.00-15.00 w filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rudzie Śląskiej - Stacji Biblioteka przy ul. Dworcowej 33. Sesja jest elementem ogólnopolskiego programu obchodów Jubileuszu 60-lecia misji Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Szczegółowy program wydarzenia znajduje się w załączonym zaproszeniu.
Informujemy, że od dnia 20.05.2022 r. sprawy z zakresu archeologii z terenu gmin: Bytom, Będzin, Czeladź, Mierzęcice, Siewierz, Dąbrowa Górnicza, Łazy, Ogrodzieniec, Pilica, Poręba, Zawiercie, Sosnowiec, Sławków, Żarnowiec, Czerwionka-Leszczyny, Kornowac, Kuźnia Raciborska, Nędza, Pietrowice Wielkie, Racibórz, Rudnik, Krzanowice, Krzyżanowice, Gaszowice, Jejkowice, Lyski, Świerklany, Rybnik, Godów, Gorzyce, Lubomia, Marklowice, Mszana, Pszów, Radlin, Rydułtowy, Wodzisław Śląski, Wojkowice, Bobrowniki, Psary prowadzi Pani Katarzyna Wieczorek-Kańczura.
Od pierwszych dni agresji Rosji na Ukrainę, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego organizuje pomoc ukraińskim instytucjom kultury oraz ich personelowi, który zdecydował się ratować powierzone mu dziedzictwo. Centrum Pomocy dla Kultury na Ukrainie powstało w ramach struktury Narodowy Instytut Dziedzictwa. Zadaniem Centrum Pomocy dla Kultury na Ukrainie jest prowadzenie bazy potrzeb zgłaszanych przez instytucje z Ukrainy, ich weryfikacja oraz zarządzanie dostawami i dystrybucją wsparcia dostarczanego przez podmioty z Polski i z całego świata za pośrednictwem Polski. Dowiedz się więcej: https://nid.pl/centrum-ukraina/
Informujemy, że w uwagi na zaistniałe problemy techniczne mogą wystąpić utrudnienia w kontakcie telefonicznym z pracownikami naszej Delegatury w Częstochowie. Za utrudnienia przepraszamy.
Informujemy, że w dniu 6 maja 2022 r. do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego pod numerem A/980/2022 został wpisany zespół zabudowy zajezdni tramwajowej w Chorzowie przy ul. Inwalidzkiej 5, składający się z obiektów: budynku administracyjnego, budynku warsztatu, budynku wozowni oraz budynku dawnej kuchni.
Informujemy, że w dniu 27 kwietnia 2022 r. do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego pod numerem A/967/2022 została wpisana bateria dwóch wolnostojących pieców wapienniczych szybowych przy ul. Fabrycznej w miejscowości Rudniki.
Informujemy, że w dniu 20 kwietnia 2022 r. do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego pod numerem A/961/2022 został wpisany most zsypowy (samowyładowczy) „Wojciech" zlokalizowany na linii kolejowej nr 301, w rejonie ul. Wojciecha Drzymały w Zabrzu.
Życzenia świąteczne
Informujemy, że w dniu 15 kwietnia 2022 r. Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach wraz z Delegaturami w Bielsku-Białej i Częstochowie będzie czynny do godziny 12:00.
Informujemy, że w dniu 7 kwietnia 2022 r. do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego pod numerem A/957/2022 został wpisany budynek ratusza w Sławkowie z końca drugiej połowy XVIII w., gruntownie przebudowany około 1905 r., zlokalizowany pod adresem Rynek 1.
Informujemy, że w dniu 25 marca 2022 r. do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego pod numerem A/944/2022 została wpisana bryła w historycznym obrysie i elewacje budynku dawnego schroniska młodzieżowego „Zaolzianka” w Istebnej, pod adresem Istebna nr 563.
Informujemy, że w dniu 22 marca 2022 r. do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego pod numerem A/948/2022 został wpisany zespół stacji kolejowej Katowice Szopienice Północne w Katowicach, składający się z obiektów: budynku dworca kolejowego I klasy (pl. Ogród Dworcowy 1) oraz budynku dawnego biura celnego (pI. Ogród Dworcowy 1a).
Informujemy, że w dniu 22 marca 2022 r. do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego pod numerem A/949/2022 został wpisany kościół parafialny pw. Ducha Świętego wraz z kaplicą oraz łącznikiem, przy ul. gen. Henryka Dąbrowskiego 104 w Chorzowie.
Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci prof. dr hab. Zygmunta Woźniczki – wybitnego historyka oraz dyrektora Instytutu Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego w Katowicach. Składamy kondolencje Bliskim Profesora. Z prof. Woźniczką mieliśmy przyjemność współpracować w ostatnich latach, wydając wspólnie z Instytutem im. Korfantego „Wiadomości Konserwatorskie Województwa Śląskiego” oraz organizując towarzyszące publikacjom sesje konserwatorskie. Instytut pod kierownictwem prof. Woźniczki pozostał jedną z najważniejszych instytucji badających i popularyzujących śląskie dziedzictwo kulturowe. Prof. Zygmunt Woźniczka pozostawił bogaty dorobek naukowy. Badając dzieje Górnego Śląska poruszał tematy najtrudniejsze - był jednym z pierwszych historyków, którzy opisali Tragedię Górnośląską. Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków Łukasz Konarzewski oraz pracownicy Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Katowicach
Informujemy, że w dniu 15 lutego 2022 r. do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego pod numerem A/937/2022 została wpisana drewniana willa myśliwska (tzw. dworek myśliwski „Konczakówka”) wraz z sąsiednią kaplicą św. Huberta, przy ul. Głębiec 26 w miejscowości Brenna.
Zapraszamy do zapoznania się z materiałami przygotowanymi przez Narodowy Instytut Dziedzictwa. Materiały te dotyczą zagadnień prawnych związanych z opieką nad zabytkami.
Informujemy, że w dniu 27 stycznia 2022 r. do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego pod numerem A/934/2022 został wpisany budynek dawnego zarządu dóbr Ballestremów, obecnie siedziba Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, przy ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2.
Informujemy, że w związku z obostrzeniami pandemicznymi sekretariaty i biura podawcze pozostają niedostępne dla interesantów. Przed wejściem do biura ustawione są skrzynki podawcze (paczkoporty), do których można składać wnioski oraz dokumentację. Prosimy o korzystanie ze skrzynek w godzinach pracy urzędu; pisma złożone po godz. 15.00 będą rejestrowane z datą kolejnego dnia roboczego.
Informujemy, że w dniu 24 stycznia 2022 r. do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego pod numerem A/932/2022 została wpisana willa przy ul. Błogockiej 19 w Cieszynie (tzw. willa rodziny von Kӧnig; obecnie siedziba szkoły) wraz z najbliższym otoczeniem.
Informacja w sprawie ograniczenia w funkcjonowaniu Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Katowicach oraz Delegatur w Częstochowie i Bielsku-Białej.
W związku z potwierdzonymi przypadkami zachorowań na COVID-19 wśród pracowników Delegatury w Częstochowie WUOZ w Katowicach informujemy, że biuro Delegatury WUOZ w Częstochowie będzie niedostępne dla interesantów. We wszystkich sprawach prowadzonych przez Delegaturę w Częstochowie interesanci mogą kontaktować się z pracownikami Urzędu telefonicznie i mailowo lub przesyłać korespondencję pocztą tradycyjną oraz za pośrednictwem ePUAP. Pisma można także składać w skrzynce podawczej wystawionej przed drzwiami Urzędu. Potwierdzenie złożenia pisma może być przesyłane, na żądanie Interesanta, drogą elektroniczną na wskazany adres poczty elektronicznej. Wszystkie spotkania, oględziny i komisje, umówione w terminach do 20 stycznia br., zostają odwołane.
Narodowy Instytut Dziedzictwa rozpoczął nabór zgłoszeń do konkursu „Zabytek Zadbany”. Nadzór nad konkursem w imieniu Ministerstwo Kultury I Dziedzictwa Narodowego sprawuje Generalny Konserwator Zabytków. Zgłoszenia: do 31 stycznia 2022 roku.
Informujemy, że w dniu 31 grudnia Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach (wraz z delegaturami w Bielsku-Białej i Częstochowie) będzie czynny do godziny 12.
Informujemy, że w dniu 17 grudnia 2021 r. do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego pod numerem A/923/2021 została wpisana kamienica przy ul. Cyniarskiej 13 w Bielsku-Białej.
Życzenia świąteczne
Informujemy, że w dniu 16 grudnia 2021 r. do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego pod numerem A/920/2021 została wpisana dwuwachlarzowa hala lokomotywowni wraz z dwiema obrotnicami, wieżą ciśnień i przyległym budynkiem dawnej ślusarni, zlokalizowane w Katowicach przy ul. Raciborskiej.
Zachęcamy do zapoznania się ze „Standardami termomodernizacji obiektów zabytkowych” wraz z wytycznymi Generalnego Konserwatora Zabytków - Pani Magdalena Gawin. Broszura sporządzona przez Narodowy Instytut Dziedzictwa i Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu dostępna jest na naszej stronie internetowej wkz.katowice.pl w zakładce: opieka-nad-zabytkami/dobre-praktyki
Informujemy, że w dniu 10 grudnia 2021 r. do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego pod numerem A/918/2021 został wpisany kościół (sanktuarium) pw. św. Mikołaja w Pierśćcu przy ul. ks. Antoniego Langera 2 / ul. Landeckiej.
W związku z działaniami służb konserwatorskich, dotyczącymi ochrony dziedzictwa zabytkowego województwa podlaskiego oraz ogólnospołeczną ideą zapobiegania niszczeniu zabytków, zachęcamy do zapoznania się z krótkim filmem, którego przesłaniem jest uwrażliwienie na kwestię ochrony zabytków, celem ich zachowania dla przyszłych pokoleń.
Informujemy, że w dniu 24 grudnia Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach (wraz z delegaturami w Bielsku-Białej i Częstochowie) będzie nieczynny. Przepraszamy z utrudnienia i dziękujemy za wyrozumiałość!
Informujemy, że w związku z trwającym remontem w siedzibie WUOZ w Katowicach, część pracowników urzędu przebywa do dnia 3 grudnia 2021 r. na pracy zdalnej. Prosimy o kontakt za pośrednictwem bezpośrednich adresów mailowych pracowników, umieszczonych na stronie www Urzędu w zakładce http://wkz.katowice.pl/strony/kontakt/inspektorzy-i-podzial-terenu. Za utrudnienia przepraszamy.
„Przestrzeń publiczna” – to temat przewodni i tytuł sesji konserwatorskiej, organizowanej przez Instytut Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego oraz Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Sesja odbędzie się 2 grudnia (czwartek) od godz. 10.00 w Instytucie Myśli Polskiej im. Wojciecha Korfantego przy ul. Teatralnej 4 (sala konferencyjna).
Informujemy, że w dniu 5 listopada 2021 r. do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego pod numerem A/900/2021 został wpisany Park Starokozielski w Gliwicach (dawny Cmentarz Starokozielski), położony pomiędzy ul. Kozielską a ul. gen. Władysława Andersa.
Informujemy, że w dniu 29 października 2021 r. do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego pod numerem A/893/2021 został wpisany ciężki schron bojowy położony w rejonie ul. Okrężnej 132-136 w Chorzowie, stanowiący element Punktu Oporu „Łagiewniki” Obszaru Warownego „Śląsk” wraz z przekopem (równią ogniową dla ręcznego karabinu maszynowego) wzmocnionym kamiennymi murami oporowymi.
Zachęcamy do zapoznania się ze „Standardami termomodernizacji obiektów zabytkowych” wraz z wytycznymi Generalnego Konserwatora Zabytków - Panią Magdalenę Gawin. Broszura sporządzona przez Narodowy Instytut Dziedzictwa i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego dostępna jest na naszej stronie internetowej wkz.katowice.pl w zakładce opieka-na-zabytkami/dobre-praktyki
Informujemy, że w dniu 8 października 2021 r. do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego pod numerem A/885/2021 został wpisany schron bojowy (nr 35) w Rudzie Śląskiej, stanowiący element Grupy Bojowej „Wirek" Obszaru Warownego „Śląsk”, zlokalizowany w rejonie ul. O. Kolberga.
Informujemy, że w dniu 24 września 2021 r. do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego pod numerem A/880/2021 została wpisana kamienica mieszkalna przy ul. 3 Maja 5 w Bielsku-Białej.
Informujemy, że w dniu 28 września 2021 r. do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego pod numerem A/881/2021 został wpisany schron bojowy „Waligóra" z 1939 roku, w rejonie ul. Trakt Cesarski / ul. Pod Lasem w miejscowości Cisiec.
Informujemy, że w dniu 4 sierpnia 2021 r. do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego pod numerem A/864/2021 został wpisany ciężki schron bojowy „Wędrowiec” z 1939 roku, przy ul. Obrońców Węgierskiej Górki w Węgierskiej Górce.
Informujemy, że w dniu 27 sierpnia 2021 r. do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego pod numerem A/868/2021 został wpisany zespół zabudowy osiedla Murcki w Katowicach w rejonie ulic: Bielskiej, Wolności, Roberta Mruczka, Józefa Laskowskiego, Alojzego Wojtalewicza, Pawła Kołodzieja, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Jana Samsonowicza i placu Jana Kasprowicza, który tworzą powiązane przestrzennie budynki mieszkalne i mieszkalno-użytkowe.
Przypominamy o cyklu wydarzeń w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. 29. edycja odbędzie się w dniach 11-12 i 18-19 września 2021 r. Informatory tegorocznej edycji dostępne są na stronie: https://edd.nid.pl
Informujemy, że w dniu 23 lipca 2021 r. do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego pod numerem A/853/2021 został wpisany ciężki schron bojowy położony na wschód od ul. Kluczborskiej w Chorzowie, stanowiący element Punktu Oporu „Wzgórze 304,7 - Dąbrówka Wielka” Obszaru Warownego „Śląsk”.
Informujemy, że w dniu 20 lipca 2021 r. do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego pod numerem A/848/2021 został wpisany schron bojowy, będący elementem Pododcinka „Mokre" Odcinka „Mikołów” Obszaru Warownego „Śląsk”, położony przy ul. Wojska Polskiego w Mikołowie.
Informujemy, że w dniu 20 lipca 2021 r. do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego pod numerem A/850/2021 został wpisana nadwieszona stalowa część budynku modernistycznej bramowej nastawni kolejowej „Bt” z półkolistym zakończeniem pomieszczenia nastawnicowni, wraz z stalowymi filarami, znajdująca się na stacji kolejowej w Bytomiu wraz z suwakowymi urządzeniami sterowania ruchem kolejowym, znajdującymi się w budynku tej nastawni, stanowiącymi jej wyposażenie.
Informujemy, że w dniu 14 lipca 2021 r. do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego pod numerem A/847/2021 został wpisana wieża ciśnień przy ul. 1 Maja w Raciborzu.
Informujemy, że w dniu 24 czerwca 2021 r. do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego pod numerem A/840/2021 został wpisany cmentarz żydowski w Bieruniu, położony przy ul. Wita.
Informujemy, że w dniu 16 czerwca 2021 r. do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego pod numerem A/835/2021 zostały wpisane budynki plebanii Parafii Katedralnej św. Mikołaja w Bielsku-Białej, położone przy pl. św. Mikołaja 15 i 16 w Bielsku-Białej.
Informujemy, że w dniu 16 czerwca 2021 r. do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego pod numerem A/838/2021 został wpisany cmentarz żydowski wraz z domem przedpogrzebowym, położony przy ul. Katowickiej w Pszczynie.
Przywracamy bezpośrednią obsługę klienta w sekretariacie i biurze podawczym, a także w archiwach Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. Ciąg dalszy w linku Informacja.
Informujemy, że w dniu 26 maja 2021 r. do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego pod numerem A/822/2021 został wpisany schron bojowy, będący elementem Pododcinka „Śmiłowice” Odcinka „Mikołów" Obszaru Warownego „Śląsk", w rejonie ul. Podgórnej / ul. Górnośląskiej w Mikołowie.
Informujemy, że w dniu 25 maja 2021 r. do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego pod numerem A/820/2021 został wpisany budynek „Willa Bartelmussa" przy ul. Zdrojowej 6 w Bielsku-Białej, wraz z ogrodem obejmującym w całości działkę ewidencyjną nr 144/10.
Webinaria Narodowego Instytutu Dziedzictwa dedykowane gminom z terenu woj. śląskiego.
Informujemy, że od kilku dni prowadzone są prace związane z rozbudową układu drogowego w rejonie ulic Królika, Szymały, Dolna, Lewka w Tarnowskich Górach. Inwestycja jest prowadzona pod ścisłym nadzorem archeologicznym, na który inwestor – Miejski Zarząd Ulic i Mostów w Tarnowskich Górach, otrzymał pozwolenie konserwatorskie.
Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Katowicach informuje, że w dniu 19 maja 2021 r. wpisał do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego pod numerem A/818/2021 zespół kościelny w Czechowicach-Dziedzicach przy ul. Legionów 57, w skład którego wchodzą: a) kościół parafialny pw. Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych, b) budynek probostwa, c) kaplica architektoniczna pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
Informujemy, że 22 kwietnia 2021 roku weszła w życie Zmiana rozporządzenia w sprawie dotacji celowej na prace konserwatorskie lub restauratorskie przy zabytku wpisanym na Listę Skarbów Dziedzictwa oraz prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków (Dz. U. 2021 p. 731) z dnia 21.04.2021. W związku z powyższym dokonano korekty regulaminu przyznawania refundacji oraz wzoru składanego wniosku. Ciąg dalszy w linku Refundacje 2021.
Od 2015 roku Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków prowadzi postępowania w sprawie wpisów do rejestru zabytków schronów Obszaru Warownego "Śląsk". Pierwszym obiektem objętym tą formą ochrony był schron dowodzenia znajdujący się przy ul. Parkowej 20 w Chorzowie. W chwili obecnej w naszym rejestrze figuruje 25 obiektów, a kolejnych 10 objętych jest procedurą wpisu.
Informujemy, że 22 kwietnia 2021 roku weszła w życie Zmiana rozporządzenia w sprawie dotacji celowej na prace konserwatorskie lub restauratorskie przy zabytku wpisanym na Listę Skarbów Dziedzictwa oraz prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków (Dz. U. 2021 p. 731) z dnia 21.04.20 Ciąg dalszy w linku Dotacje 2021
Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Katowicach informuje, że w dniu 7 maja 2021 r. wpisał do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego pod numerem A/811/2021 kamienicę w Cieszynie przy ul. Głębokiej 28.
Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Katowicach informuje, że w dniu 12 marca 2021 r. wpisał do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego pod numerem A/776/2021 ciężki schron bojowy (nr 52) przy ul. 27 Stycznia / ul. Wesołej w Dobieszowicach, stanowiący element Grupy Bojowej „Wesoła" Obszaru Warownego „Śląsk".
Informujemy, że 22 kwietnia 2021 roku weszła w życie Zmiana rozporządzenia w sprawie dotacji celowej na prace konserwatorskie lub restauratorskie przy zabytku wpisanym na Listę Skarbów Dziedzictwa oraz prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków (Dz. U. 2021 p. 731) z dnia 21.04.2021. W związku z powyższym trwają prace nad korektą regulaminów przyznawania dotacji i refundacji oraz wzorów składanych wniosków.
Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Katowicach informuje, że w dniu 23 kwietnia 2021 r. wpisał do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego pod numerem A/803/2021 schron bojowy (nr 14), stanowiący element Grupy Bojowej „Zgorzelec” Obszaru Warownego „Śląsk”, położony przy ul. Kolonia Zygmunt w Świętochłowicach.
Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Katowicach informuje, że w dniu 21 kwietnia 2021 r. wpisał do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego pod numerem A/799/2021 schron bojowy, będący elementem Pododcinka „Śmiłowice” Odcinka „Mikołów” Obszaru Warownego „Śląsk” w rejonie ul. Górnośląskiej w Mikołowie.
Uprzejmie informujemy, że w 2021 roku do siedziby Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Katowicach wpłynęły 143 wnioski opiewające na kwotę 30 152 142,40 zł wnioskowanych dotacji. Planowany w tym zakresie budżet urzędu wynosi 2 457 000,00 zł i stanowi 8,15 % zgłoszonego zapotrzebowania. W celu racjonalnego gospodarowania posiadanymi środkami finansowymi Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków wskazał: 44 wnioski zakwalifikowanych do II etapu weryfikacji , 15 wniosków zakwalifikowanych na listę rezerwową, 10 wniosków błędnych formalnie, 86 wniosków nieprzyjętych do dofinansowania z powodu braku środków finansowych, 3 wnioski zostały wycofane przez wnioskodawców. Zaproszenie do II etapu oraz lista rezerwowa dostępne są w zakładce DOTACJE - OGŁOSZENIA
Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Katowicach informuje, że w dniu 12 kwietnia 2021 r. wpisał do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego pod numerem A/793/2021 zespół fortyfikacji Grupa Bojowa „Wymysłów” Obszaru Warownego „Śląsk”, w skład którego wchodzą trzy obiekty: a) ciężki schron bojowy nr 53, b) ciężki schron bojowy nr 53a wraz z najbliższym otoczeniem, c) schron pozorno-bojowy.
Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Katowicach zawiadamia o wszczęciu postępowania administracyjnego w sprawie wydania pozwolenia na prowadzenie robót budowlanych przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków – historyczny układ urbanistyczny miasta Cieszyna, wpisany do rejestru zabytków na podstawie decyzji Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków z dnia 27 kwietnia 2018 r., znak: K-RD-KL/4160/9355/199/09 pod nr A/317/2018 – polegających na przebudowie sieci wodociągowej z przyłączami w rejonie ulicy Garncarska i Bobrecka w Cieszynie na działkach ewid. nr 164, 18, 3/1, 21, 20/1, 19/1, 81/2, 82/1, 2, 5, 6, 9/1, 10/3, 11/1 (obr. 41) i 159, 158, 156, 155 (obr. 42)
Miło nam poinformować, że Oddział Górnośląski Stowarzyszenia Naukowego Archeologów Polskich (z siedzibą w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu), wydał właśnie we współpracy z Wojewódzkim Urzędem Ochrony Zabytków w Katowicach pierwszy tom czasopisma „Górnośląskie Raporty Archeologiczne”. Znajdują się tu sprawozdania z badań archeologicznych prowadzonych między innymi w Rudzie Śląskiej-Kochłowicach, Bielsku-Białej czy Kędzierzynie-Koźlu, analizy niejednokrotnie unikatowych zabytków ruchomych i nieruchomych, a także omówienia wydarzeń okolicznościowych. Ponieważ zależy nam, aby dostęp do tej niezwykle interesującej publikacji miało jak najszersze grono odbiorców, postanowiliśmy opublikować ją w wersji elektronicznej na stronie MGB.
Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Katowicach informuje, że w dniu 24 lutego 2021 r. wpisał do rejestru zabytków ruchomych województwa śląskiego pod numerem B/432/2021 krzyż żeliwny na kamiennym cokole usytuowany na cmentarzu parafialnym Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Siemianowicach Śląskich.
Obwieszczenie o zakończeniu postępowania dowodowego w sprawie wpisu do rejestru zabytków nieruchomych woj. śląskiego o zespołu zabudowy osiedla Murcki w Katowicach.
Komunikatu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego nt. organizacji pracy urzędów
Informujemy, że w dniu 2 kwietnia 2021 r. Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach wraz z Delegaturami w Bielsku-Białej i Częstochowie będzie czynny do godziny 12:00.
Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Katowicach informuje, że w dniu 24 marca 2021 r. wpisał do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego pod numerem A/784/2021 ciężki schron bojom w rejonie ul. Głównej w Chorzowie-Maciejkowicach, stanowiący element Grupy Bojowej „Maciejkowice" Obszaru Warownego „Śląsk".
Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Katowicach informuje, że w dniu 24 marca 2021 r. wpisał do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego pod numerem A/787/2021 schron bojowy, będący elementem Pododcinka „Śmiłowice” Odcinka „Mikołów” Obszaru Warownego „Śląsk”, położony przy ul. Gliwickiej w Mikołowie, zlokalizowany na działce ewidencyjnej nr 315/16.
Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Katowicach informuje, że w dniu 24 lutego 2021 r. wpisał do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego pod numerem A/764/2021 schron bojowy nr 39 w Świętochłowicach-Piaśnikach, stanowiący element II linii obrony Obszaru Warownego „Śląsk", zlokalizowany w Parku Heiloo.
Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Katowicach informuje, że w dniu 27 listopada 2020 r. wpisał do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego pod numerem A/736/2020 kamienicę położoną w Bielsku-Białej pod adresem pl. Wolności 5.
Pozwolenie nr BB/209/2021 z dnia 19.03.2021 r. Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach na prowadzenie badań archeologicznych (prospekcji powierzchniowych) na terenach gmin Pietrowice Wielkie i Krzanowice.
Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Katowicach informuje, że w dniu 12 marca 2021 r. wpisał do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego pod numerem A/777/2021 ciężki schron bojowy (nr 50), będący elementem Grupy Bojowej „Brzeziny” Obszaru Warownego „Śląsk”, położony przy ul. Przyjaźni w Piekarach Śląskich .
Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Katowicach informuje, że w dniu 12 marca 2021 r. wpisał do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego pod numerem A/778/2021 ciężki schron bojowy, będący elementem Punktu Oporu „Wzgórze 298 - Kamień” Obszaru Warownego „Śląsk”, położony przy ul. Partyzantów w Piekarach Śląskich.
Decyzja nr BB/203/2021 z dnia 15.03.2021 r. Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach zmieniająca pozwolenia nr K/1469/2019 na prowadzenie badań archeologicznych przy inwestycji pn. „Przebudowa Drogi Krajowej Nr 933, odcinek I”.
Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Katowicach informuje, że w dniu 9 marca 2021 r. wpisał do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego pod numerem A/771/2021 budynek przy ul. 1 Maja 15 w Bielsku-Białej.
Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Katowicach informuje, że w dniu 9 marca 2021 r. wpisał do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego pod numerem A/772/2021 kapliczkę murowaną Matki Bożej z 1893 r., położoną przy ul. Dębowej/ ul. źródlanej w Katowicach.
Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Katowicach informuje, że w dniu 14 stycznia 2021 r. wpisał do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego pod numerem A/748/2021 budynek mieszkalny z ok. 1830 r. przy ul. Więźniów Oświęcimia 2 w Wilamowicach.
Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Katowicach informuje, że w dniu 7 kwietnia 2020 r. wpisał do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego pod numerem A/623/2020 budynek dawnej dyrekcji Huty Gliwice w Gliwicach przy ul. ks. Herberta HIubka 4.
Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Katowicach informuje, że w dniu 17 stycznia 2020 r. wpisał do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego pod numerem A/593/2020 budynek dawnego młyna przy ul. Starokościelnej 32 w Tychach.
Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Katowicach informuje, że w dniu 25 lutego 2021 r. wpisał do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego pod numerem A/766/2021 polowy schron piechoty, stanowiący część Pododcinka „Las Wyrski" Odcinka „Mikołów" Obszaru Warownego „Śląsk", zlokalizowany na działce ewidencyjnej nr 957 w Wyrach.
Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Katowicach informuje, że w dniu 19 lutego 2021 r. wpisał do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego pod numerem A/763/2021 zespół zabudowy Cementowni „Grodziec" w miejscowości Będzin przy ul. N. Barlickiego wraz z tradycyjną nazwą zabytku „Cementownia Grodziec”, w skład którego wchodzą: a) budynek zbiorników szlamowych, b) 5 silosów, połączonych pomostem transportera cementu, wraz z „wieżą konwojera” — konstrukcją elewatorów cementu, przylegającą od strony zachodniej do silosa nr Il (licząc od zachodu).
Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Katowicach zawiadamia o wszczęciu postępowania administracyjnego w sprawie wydania pozwolenia na prowadzenie badań archeologicznych – prospekcji powierzchniowej na terenach gmin Krzanowice i Pietrowice Wielkie.
Jeszcze tylko do 26 lutego trwa nabór gmin do programu wsparcia "Wzorcowa rewitalizacja" Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Program kierowany jest do gmin chcących wykorzystać potencjał dziedzictwa kulturowego w procesach rewitalizacyjnych, które posiadają Gminny program rewitalizacji, są w trakcie jego sporządzania, prowadzą rewitalizację w oparciu o Lokalny programu rewitalizacji, lub chciałyby sporządzić go od podstaw. NID pomoże wybranym gminom przeprowadzić proces identyfikacji dziedzictwa na jej obszarze, oszacować jego wartość i wskaże właściwy sposobów jego ujęcia, ochrony i zagospodarowania w procesach rewitalizacyjnych. Więcej informacji na stronie https://samorzad.nid.pl/
Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Katowicach informuje, że w dniu 1 lutego 2021 r. wpisał do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego pod numerem A/596/2021 część zespołu dworsko-parkowego „Klementynówka” (właściwie „Villa Klementynka”) w Żywcu wraz z otoczeniem.
Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Katowicach zawiadamia o wszczęciu postępowania administracyjnego w sprawie zmiany pozwolenia nr K/1469/2019 na prowadzenie badań archeologicznych przy inwestycji pn. „Przebudowa Drogi Krajowej Nr 933, odcinek I”
Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Katowicach informuje, że w dniu 1 lutego 2021 r. wpisał do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego pod numerem A/756/2021 zespół fortyfikacji Obszaru Warownego „Śląsk” – Pododcinek „Wyry” Odcinka „Mikołów”, w miejscowości Wyry, pow. mikołowski, w skład którego wchodzą: 1) schron bojowy, zlokalizowany na zachód od ul. Pszczyńskiej wraz z najbliższym otoczeniem 2) schron bojowy „Sowiniec”, zlokalizowany na pograniczu miejscowości Wyry i Gostyń, przy ul. Tęczowej / ul. Wagonowej
Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Katowicach informuje, że od 2 stycznia trwa nabór wniosków o udzielenie tzw. „refundacji” - dotacji za prace przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków wykonane w okresie ostatnich trzech lat poprzedzających rok złożenia wniosku. Termin składania wniosków upływa 30 czerwca 2021 roku (wnioski będą weryfikowane dopiero po zakończeniu naboru). Zalecamy, aby wnioski wysyłać pocztą (decyduje data stempla pocztowego), ew. składać w siedzibie urzędu – do skrzyni przed biurem podawczym (potwierdzenie złożenia wniosku wysyłane będzie na prośbę wnioskodawcy na wskazany adres e-mail – taka prośba powinna być załączona najlepiej na oddzielnej kartce na początku wniosku). Jednocześnie informujemy, że druki wniosków nie ulegają zmianie. Wnioski w formacie Word dostępne są w zakładce formularze: http://wkz.katowice.pl/strony/formularze/dotacje-i-refundacje W przypadku pytań prosimy o kontakt z P. Martą Piekarz e-mail: martapiekarz@wkz.katowice.pl lub tel: 32 253-77-88 wew. 25 (kontakt telefoniczny może być utrudniony z uwagi na pracę zdalną pracownika).
Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Katowicach informuje, że w dniu 20 sierpnia 2020 r. wpisał do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego pod numerem A/687/2020 przyczółki mostowe oraz relikty mostu nad rzeką Odrą, w miejscowościach Grzegorzowice (gm. Rudnik) i Ciechowice (gm. Nędza).
Pozwolenie Śląskiego Wojewódzkiego Konserwator Zabytków w Katowicach na podejmowanie innych działań, które mogłyby prowadzić do naruszenia substancji lub zmiany wyglądu zabytku wpisanego do rejestru – historyczny układ urbanistyczny miasta Biała – polegających na remoncie sieci elektroenergetycznej kablowej 0,23 kV oświetleniowej w rejonie ulic Bohaterów Warszawy, kpt. A. Kunickiego, T.W. Wilsona, gen. Stefana Grota Roweckiego w Bielsku-Białej.
Pozwolenie Śląskiego Wojewódzkiego Konserwator Zabytków w Katowicach na podejmowanie innych działań, które mogłyby prowadzić do naruszenia substancji lub zmiany wyglądu zabytku wpisanego do rejestru – zespół drewnianej zabudowy wzdłuż drogi Istebna-Koniaków w ramach inwestycji pn.: „Gazyfikacja miejscowości Istebna – UP/00198961”.
Z żalem zawiadamiamy, że dnia 20 stycznia 2021 roku uległ tragicznemu wypadkowi wskutek którego zmarł Pan Ryszard Dobiega – Miejski Konserwator Zabytków w Czeladzi. Zachowując Pana Ryszarda w najlepszej pamięci, pozostajemy w serdecznej łączności z jego Rodziną oraz wszystkimi bliskimi mu Osobami. Pracownicy Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Katowicach oraz Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków Łukasz Konarzewski.
Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Katowicach informuje, że z dniem 20 stycznia 2021 r. wszczęte zostało postępowanie administracyjne w sprawie wydania Pozwolenia na prowadzenie poszukiwań ukrytych lub porzuconych zabytków, w tym zabytków archeologicznych (zgodnie z art. 36 ust. 1 pkt. 12 ustawy o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami z dnia 23 lipca2003 r. (tj. Dz. U. z 2020 r, poz. 282) w Kroczycach Okupnych.
Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Katowicach informuje, że w dniu 19 października 2020 r. wpisał do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego pod numerem A/719/2020 budynek usługowo-mieszkalny (tzw. Dom Cochlera) w Tarnowskich Górach pod adresem Rynek 5.
Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Katowicach informuje, że w dniu 9 lipca 2020 r. wpisał do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego pod numerem A/673/2020 budynek banku przy ul. Teodora Sixta 19 / ul. Zygmunta Krasińskiego 33 w Bielsku-Białej.
Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Katowicach informuje, że od 2 stycznia trwa nabór wniosków o udzielenie dotacji na prace przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków planowane do wykonania w 2021 roku. Termin składania wniosków upływa 1 marca 2021 roku (28 luty 2021 r. jest dniem wolnym od pracy). Zalecamy, aby wnioski wysyłać pocztą (decyduje się data stempla pocztowego), ew. składać w siedzibie urzędu – do skrzyni przed biurem podawczym (potwierdzenie złożenia wniosku wysyłane będzie na prośbę wnioskodawcy na wskazany adres e-mail – taka prośba powinna być załączona najlepiej na oddzielnej kartce na początku wniosku). Jednocześnie informujemy, że regulamin dotacji oraz druki wniosków nie ulegają zmianie. Wnioski w formacie Word dostępne są w zakładce formularze: (http://wkz.katowice.pl/strony/formularze/dotacje-i-refundacje). W przypadku pytań prosimy o kontakt z P. Martą Piekarz e-mail: martapiekarz@wkz.katowice.pl lub tel: 32 253-77-88 wew. 25 (kontakt telefoniczny może być utrudniony z uwagi na pracę zdalną pracownika).
Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Katowicach informuje, że w dniu 30 grudnia 2020 r. wpisał do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego pod numerem A/740/2020 zespół pałacowo-parkowy w miejscowości Strzybnik, gm. Rudnik, położony w rejonie ul. Długiej, ul. Parkowej i ul. Zamkowej, w skład którego wchodzą: ruiny dawnego pałacu, mauzoleum (tj. dawny grobowiec rodzinny), budynek dawnej kuźni, park przypałacowy.
Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Katowicach informuje, że w dniu 7 stycznia 2021 r. wpisał do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego pod numerem A/742/2021 cmentarz żydowski wraz z domem przedpogrzebowym i ogrodzeniem cmentarza, przy ul. Gliwickiej 66 w Tarnowskich Górach.
Nowa edycja konkursu „Zabytek Zadbany”
Obwieszczenie o przedłużeniu postępowania administracyjnego w sprawie wpisu do rejestru zabytków nieruchomych woj. śląskiego zespołu zabudowy osiedla Murcki w Katowicach.
Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Katowicach informuje, że w dniu 2 lipca 2020 r. wpisał do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego pod numerem A/666/2020 zespół zabudowy więzienia, obecnie Aresztu Śledczego, przy ul. Wrocławskiej 4 w Bytomiu.
Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Katowicach informuje, że w dniu 5 października 2020 r. wpisał do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego pod numerem A/708/2020 kościół parafialny pw. św. Michała Archanioła w miejscowości Pawłów przy ul. Powstańców Śląskich 86.
Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Katowicach informuje, że w dniu 5 października 2020 r. wpisał do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego pod numerem A/707/2020 kościół parafialny pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa przy ul. Warszawskiej 29 w Raciborzu.
Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Katowicach zawiadamia o wszczęciu postępowania administracyjnego w sprawie wydania pozwolenia na prowadzenie robót budowlanych przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków – historyczny układ urbanistyczny miasta Biała – polegających na remoncie sieci elektroenergetycznej kablowej 0,23 kV oświetleniowej na działkach ewid. nr 112/5, 43, 42/1, 44, 45/2, 46/2, 47/3, 48/2, 51/3, 52, 53, 54, 56, 57, 38/7, 38/8, 58/1, 112/11 (obr. nr 0082 Dolne Przedmieście) w rejonie ulic Bohaterów Warszawy, kpt. A. Kunickiego, T.W. Wilsona, gen. Stefana Grota Roweckiego w Bielsku-Białej.
Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Katowicach zawiadamia o wszczęciu postępowania administracyjnego w sprawie wydania pozwolenia na prowadzenie robót budowlanych przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków – zespół drewnianej zabudowy wzdłuż drogi Istebna-Koniaków w ramach inwestycji pn.: „Gazyfikacja miejscowości Istebna – UP/00198961”.
W dniach 24.12 i 31.12 Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach (wraz z delegaturami w Bielsku-Białej i Częstochowie) będzie czynny do godz. 12.00. Przepraszamy z utrudnienia i dziękujemy za wyrozumiałość!
Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Katowicach informuje, że w dniu 15 grudnia 2020 r. wpisał do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego pod numerem A/738/2020 fragment pola bitewnego Bitwy pod Mokrą, obejmujący działkę ewidencyjną nr 485, w miejscowości Mokra (gm. Miedźno, pow. kłobucki).
Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Katowicach informuje, że w dniu 7 lipca 2020 r. wpisał do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego pod numerem A/672/2020 budynek mieszkalny, tzw. Pałacyk Prittwitz, w Katowicach przy ul. Krakowskiej 81-81a-83.
Życzenia świąteczne
Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Katowicach informuje, że w dniu 1 października 2020 r. wpisał do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego pod numerem A/706/2020 budynek dworca kolejowego w Dąbrowie Górniczej - Ząbkowicach przy ul. Dworcowej 11.
Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Katowicach informuje, że w dniu 2 listopada 2020 r. wpisał do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego pod numerem A/729/2020 budynek kościoła parafialnego pw. św. Jacka w Borze Zapilskim, gm. Wręczyca Wielka.
Ogłoszenie Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach z dnia 26 października 2020 roku w sprawie ograniczeń w wykonywaniu zadań przez Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach i podległy mu Urząd
Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Katowicach informuje, że w związku z trwającym stanem epidemii wirusa SARS-CoV-2, archiwum zakładowe tutejszego urzędu oraz Delegatur w Częstochowie i Bielsku-Białej, będzie nieczynne począwszy od wtorku 13.10.2020 r. do odwołania.
Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Katowicach informuje, że od dnia 01.10.2020 r. sprawy z zakresu archeologii z terenu gmin: Bytom, Sosnowiec, Będzin, Czeladź, Mierzęcice, Siewierz, Dąbrowa Górnicza, Łazy, Ogrodzieniec, Pilica, Poręba, Zawiercie, Sosnowiec, Sławków, Żarnowiec oraz związane z architekturą obronną (zamki, mury obronne) przejęła Delegatura w Częstochowie - Pan Jacek Koj. Natomiast sprawy z zakresu archeologii na terenie gmin: Czerwionka-Leszczyny, Kornowac, Kuźnia Raciborska, Nędza, Pietrowice Wielkie, Racibórz, Rudnik, Krzanowice, Krzyżanowice, Gaszowice, Jejkowice, Lyski, Świerklany, Rybnik, Godów, Gorzyce, Lubomia, Marklowice, Mszana, Pszów, Radlin, Rydułtowy, Wodzisław Śląski prowadzi Delegatura w Bielsku-Białej - Pani Magdalena Sobota i Pan Jarosław Maciejewski.
Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Katowicach zawiadamia o przedłużeniu postępowania administracyjnego w sprawie wpisu do rejestru zabytków nieruchomych woj. śląskiego następującego zabytku: zespół zabudowy osiedla Murcki w Katowicach.
Przypominamy o cyklu wydarzeń w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. 28. edycja odbędzie się w dniach 12-13 i 19-20 września 2020 r. Już dziś warto zaplanować nadchodzący weekend. Informatory tegorocznej edycji na stronie: https://edd.nid.pl/pliki-do-pobrania/informatory-edd-2020/
Ze względu na konieczność zamknięcia fragmentu ul. Mirowskiej w Częstochowie w związku z prowadzonymi pracami budowlanymi i wykopami na wysokości kamienicy Mirowska 8, w dniu 18 sierpnia (wtorek) Delegatura Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków nie będzie dostępna dla p.t. Petentów. W sprawach pilnych prosimy kontaktować się telefoniczne pod nr : 34 365 16 38.
Samorząd Dla Dziedzictwa - Start Konkursu!
Informujemy, że w związku z rozpoczynającym się sezonem urlopowym oraz pracą zdalną części pracowników, mogą występować trudności w dodzwonieniu się do Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Katowicach. Prosimy o kontakt via e-mail: sekretariat@wkz.katowice.pl. Zachęcamy także do korzystania z numerów wewnętrznych poszczególnych pracowników oraz ich bezpośrednich adresów mailowych, umieszczonych na stronie www Urzędu w zakładce http://wkz.katowice.pl/strony/kontakt/inspektorzy-i-podzial-terenu.
Obwieszczenie
Informacja Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach z dnia 26 maja 2020 r. o obiektach wpisanych do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego w 2019 roku.
Ogłoszenie Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach z dnia 21 maja 2020 roku w sprawie ograniczeń w wykonywaniu zadań przez Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach i podległy mu Urząd
Ogłoszenie Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach z dnia 4 maja 2020 roku w sprawie ograniczeń w wykonywaniu zadań przez Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach i podległy mu urząd.
Ogłoszenie Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach z dnia 23 kwietnia 2020 roku w sprawie ograniczeń w wykonywaniu zadań przez Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach i podległy mu urząd.
Dotacje 2020
Informujemy, że w dniu 10 kwietnia 2020 r. Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach wraz z Delegaturami w Bielsku-Białej i Częstochowie będzie czynny do godziny 12:00.
Obwieszczenie
Obwieszczenie
Ograniczenia w funkcjonowaniu Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Katowicach oraz delegatur WUOZ w Bielsku-Białej i Częstochowie
Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków uprzejmie informuje, że ogranicza do maksimum przyjmowanie interesantów w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków począwszy od 13 marca 2020 do 25 marca 2020 r. Wstrzymuje się wyjazdy służbowe pracowników oraz ogranicza spotkania w siedzibie tut. Urzędu. Zalecamy składanie wniosków i pism za pośrednictwem poczty tradycyjnej lub poprzez e-PUAP. Termin może ulec przesunięciu. Dalsze decyzje będą dostępne na stronie internetowej WUOZ oraz Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach. W sprawach pilnych prosimy o kontakt poprzez e-PUAP, telefon lub pocztę elektroniczną (telefony i adresy mailowe dostępne są na stronie internetowej – www.wkz.katowice.pl) Podstawa prawna: Ustawa z dnia 7 marca 2020 roku o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. 2020, poz. 374] (2) czerwca 1960 roku – Kodeks postępowania administracyjnego (tekst jednolity: Dz. U. z 2018 roku, poz. 2096) [KPA): art. 39 – 49b .
W związku z zagrożeniem koronawirusem oraz w trosce o zdrowie Klientów i pracowników Wojewódzkiego Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach zwracamy się z uprzejmą prośbą o zmniejszenie liczby wizyt w siedzibie Urzędu do niezbędnego minimum. Zalecamy kontakt telefoniczny lub za pomocą poczty elektronicznej.
W związku z uszkodzeniem linii telefonicznej mogą występować problemy z dodzwonieniem się do Delegatury WUOZ w Bielsku-Białej. W takim wypadku prosimy o korzystanie z numeru: 33 443 22 69.
Obwieszczenie
Obwieszczenie
Obwieszczenie
Z żalem zawiadamiamy, że w ostatnich dniach zmarła Pani Ariana Gano-Kotula – wieloletnia Miejska Konserwator Zabytków w Bytomiu, zwłaszcza w latach 80. ubiegłego wieku. Zachowując Panią Arianę w najlepszej pamięci, pozostajemy w serdecznej łączności z Rodziną oraz wszystkimi bliskimi jej Osobami. Pracownicy Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Katowicach oraz Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków Łukasz Konarzewski.
Dotacje na rok 2020
Obwieszczenie
Życzenia świąteczne
Uprzejmie informujemy, że 27 grudnia 2019 roku Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach oraz Delegatury w Bielsku-Białej i Częstochowie będą nieczynne (na podst. Zarządzenia nr 21 Szefa KPRM z dnia 22 listopada 2019 r. w sprawie ustalenia dnia 27 grudnia 2019 r. dniem wolnym od pracy dla pracowników urzędów administracji rządowej). W zamian dniem roboczym będzie sobota, 14 grudnia br. Ponadto zawiadamiamy, że w dniach 24 i 31 grudnia br. Urząd będzie czynny do godz. 12.00.
12 grudnia 2019 roku zapraszamy do Regionalnego Instytutu Kultury w Katowicach przy Teatralnej 4 na doroczną Sesję konserwatorską, której tematem tym razem będą „PARKI-OGRODY-CMENTARZE”, rozpoczęcie o godzinie 10.00. Wstęp wolny!
Obwieszczenie
Obwieszczenie
Zapraszamy do odwiedzin naszego profilu na Facebooku, związanego z ochrona zabytków na terenie woj. śląskiego.
Z żalem zawiadamiamy, że w ostatnich dniach zmarł Pan Sylwester Potocki – Rejonowy Konserwator Zabytków w Raciborzu w latach 80. ubiegłego wieku. Zachowując Pana Sylwestra w najlepszej pamięci, pozostajemy w serdecznej łączności jego z Rodziną oraz wszystkimi bliskimi mu Osobami. Pracownicy Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Katowicach oraz Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków Łukasz Konarzewski.
Obwieszczenie
Obwieszczenie
Obwieszczenie
27 Europejskie Dni Dziedzictwa
Postępowanie administracyjne w sprawie wydania pozwolenia na prowadzenie badań archeologicznych
Pozwolenie Nr K/1071/2019 na prowadzenie badań archeologicznych
Oświadczenie Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach w sprawie rozbiórki schronów bojowych w Rudzie Śląskiej-Kochłowicach
Pozwolenie Nr K/694/2019 na prowadzenie badań archeologicznych
Postępowanie administracyjne w sprawie wydania pozwolenia na prowadzenie badań archeologicznych na terenie inwestycji pn. „Budowa sieci kanalizacji sanitarnej w sołectwie gminy Lubomia wraz z kolektorem przesyłowym do miasta Racibórz – Sektor 0, Sektor 3 i Sektor 4”
Decyzja Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach w sprawie wpisu do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego zespołu zabudowy Osiedla Robotniczego KWK Klimontów w Sosnowcu przy ul. Kraszewskiego 3, 5, 7, 9-11, 13, 15.
Uprzejmie informujemy, że archiwum w Częstochowskiej Delegaturze Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków będzie udostępniało dokumentację w ograniczonym zakresie, jedynie w bardzo pilnych, uzasadnionych przypadkach, aż do odwołania. Skorzystanie z zasobów archiwalnych odbywa się we wtorki i czwartki, po wcześniejszym umówieniu terminu.
Informujemy, że 2 maja 2019 r. Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach wraz z Delegaturami w Bielsku-Białej i Częstochowie będą nieczynne. W zamian sekretariaty Urzędu będą pracowały w sobotę, 11 maja br., w godzinach od 8.00 do 15:00. Powyższe wynika z zarządzenia nr 7 Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów z 9 kwietnia 2019 roku w sprawie ustalenia dnia 2 maja 2019 r. dniem wolnym od pracy dla pracowników urzędów administracji rządowej.
Życzenia świąteczne
Decyzja Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach w sprawie wpisu do rejestru zabytków archeologicznych województwa śląskiego stanowiska archeologicznego – Góry Klimont.
Postępowanie administracyjne w sprawie wydania pozwolenia na prowadzenie badań archeologicznych na terenie układu urbanistycznego miasta Pilica, w związku z budową i przebudową sieci kanalizacji sanitarnej oraz budową i przebudową sieci wodociągowej (kanały główne z kanałami bocznymi).
Zaproszenie do XXIII Edycji Ogólnopolskiego Konkursu Modernizacja Roku & Budowa XXI Wieku
W związku z prowadzeniem prac przy sieci telefonicznej informujemy, że w dniu 10.01.2019 r. w godz. 11:00 - 13:00 mogą wystąpić problemy z dodzwonieniem się do urzędu. Za utrudnienia przepraszamy.
Uściślenie dotyczące zakresu postępowania administracyjnego w sprawie wpisania do rejestru zabytków stanowiska archeologicznego - Góry Klimont.
Życzenia świąteczne
Nowa edycja konkursu „Zabytek Zadbany”
Informujemy, że na podstawie rozporządzenia nr 17 Szefa KPRM w Wigilię (24.12.2018 r.) Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach oraz jego Delegatury w Bielsku-Białej i Częstochowie będą nieczynne, natomiast dniem roboczym będzie sobota, 15 grudnia br. Ponadto w Sylwestra (31.12.2018 r.) Urząd będzie czynny do godz. 14.00.
Pozwolenie nr BB/840/2018 (syg. B-AR.5161.62.2018.JM) na prowadzenie badań archeologicznych, powierzchniowych, na trasie planowanej drogi ekspresowej S1
Z wielkim smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci w dniu 2 listopada 2018 roku Pana Macieja Wojciechowskiego – dyrektora Wojewódzkiego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków w Katowicach w latach 80. Zachowujemy w najlepszej pamięci jego liczne dokonania zawodowe, służące przez lata ochronie zabytków i dziedzictwa kulturowego w regionie śląsko-dąbrowskim, ale w szczególnie serdecznej – Pana Macieja jako wspaniałego człowieka. Jego najbliższym – małżonce – Pani Elizie i synowi Przemysławowi wraz z rodziną pozwalamy sobie złożyć również i tą drogą wyrazy najserdeczniejszego współczucia Pracownicy Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Katowicach i Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków Łukasz Konarzewski.
„Transport” – to temat przewodni i tytuł kolejnej sesji konserwatorskiej, która odbędzie się 22 października 2018 roku o godzinie 10.00.
Postępowanie administracyjne w sprawie wydania pozwolenia na prowadzenie badań archeologicznych, powierzchniowych, na trasie planowanej drogi ekspresowej S1
Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków informuje, że z uwagi na prowadzone prace porządkowe związane z przeniesieniem archiwum zakładowego w nowe miejsce, obecnie jest ono nieczynne. Informacja o ponownym otwarciu archiwum zostanie umieszczona na naszej stronie internetowej.
Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków informuje, że trwa testowanie nowej strony internetowej. Treść jest weryfikowana i uzupełniana. Za utrudnienia przepraszamy. Dostęp do starej wersji strony znajduje się w prawym górnym rogu ekranu lub pod adresem http://old.wkz.katowice.pl