Oświadczenie
- Oświadczenie
Oświadczenie
- 13/01/2023
Oświadczenie
W związku z pojawiąjącym się w mediach i przestrzeni publicznej informacjami dotyczącymi zablokowania przez Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach przebudowy Placu Sejmu Śląskiego w Katowicach, pragnę wyjaśnić, że nie jest prawdą, iż Konserwator chce zachować dotychczasowy wygląd placu, w tym utrzymać jednolitą nawierzchnię - tym bardziej, że nawet obecnie płaszczyzna tego terenu nie jest jednolita.
Plac Sejmu Śląskiego stanowi reprezentacyjną część Katowic, położoną w bezpośrednim sąsiedztwie zabytku uznanego za pomnik historii – gmachu dawnego Sejmu Śląskiego, oraz gmachu dawnych Urzędów Niezespolonych (w ostatnich latach siedziba Wydziału Filologii Uniwersytetu Śląskiego). Dlatego też, Konserwator nie mógł pozostać obojętny wobec planowej zmiany sposobu zagospodarowania tego terenu.
Przedstawiona w 2022 roku przez Miast Katowice koncepcja przebudowy Placu nie uzyskała akceptacji Konserwatora. Przy czym nieprawdą jest, wbrew pojawiającym się w niektórych artykułach prasowych sugestiom, iż sprzeciwia się on nasadzeniom drzew i innej zieleni. Jednakże przedstawione rozwiązanie, w jego ocenie, powstało w oderwaniu od istniejącego otoczenia, w tym zabytków i z naruszeniem zasad kształtowania ładu przestrzennego. Zagospodarowanie części Placu pod zieleń jest w pełni akceptowane przez Konserwatora i zgodne z przyjętą w ostatnich latach ogólnopolską polityką konserwatorską wprowadzania roślinności na terenach historycznych rynków i placów, mimo, iż wcześniej była tam nieobecna.
Obecnie trwają rozmowy między Konserwatorem a władzami Miasta Katowice dotyczące sposobu zagospodarowania Placu, który byłby do zaakceptowania przez obie strony. W ocenie Konserwatora uzyskanie kompromisu w tej sprawie jest możliwe i to w najbliższych miesiącach.
Natomiast fakt włączenia karty tegoż zabytku do wojewódzkiej ewidencji zabytków, co skutkuje obowiązkiem włączenia karty zabytku do gminnej ewidencji zabytków Miasta Katowice, w żaden sposób nie wyklucza możliwości przebudowy i sposobu zagospodarowania Placu Sejmu Śląskiego. I nie taki był też cel Konserwatora. Dopiero po włączeniu Placu do gminnej ewidencji zabytków zostanie on objęty ochroną, co zapewni Konserwatorowi prawną możliwość wpływania na ostatecznie przyjęte rozwiązania projektowe, przy czym ochrona ta polegać będzie jedynie na obowiązku uzgodnienia z Konserwatorem pozwolenia na budowę.
Na koniec należy wyjaśnić, iż decyzja o sposobie zagospodarowania Placu, w tym likwidacji miejsc postojowych, należy ostatecznie do władz Miasta Katowice.
rzecznik prasowy
Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach
Mirosław Rymer
WOJEWÓDZKI URZĄD OCHRONY ZABYTKÓW W KATOWICACH
WOJEWÓDZKI URZĄD OCHRONY ZABYTKÓW W KATOWICACH - DELEGATURA W BIELSKU-BIAŁEJ
43 - 300 Bielsko Biała
WOJEWÓDZKI URZĄD OCHRONY ZABYTKÓW W KATOWICACH - DELEGATURA W CZĘSTOCHOWIE
42 - 217 Częstochowa