Wpis do rejestru zabytków (A/818/2021)
- Wpis do rejestru zabytków (A/818/2021)

Wpis do rejestru zabytków (A/818/2021)
- 24/05/2021
Śląski Wojewódzki Konserwator Zabytków w Katowicach informuje, że w dniu 19 maja 2021 r. wpisał do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego pod numerem A/818/2021 zespół kościelny w Czechowicach-Dziedzicach przy ul. Legionów 57, w skład którego wchodzą:
a) kościół parafialny pw. Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych,
b) budynek probostwa,
c) kaplica architektoniczna pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.
Budowę kościoła pw. Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych rozpoczęto w 1882 r. Architektem, który zaprojektował świątynię, był Emanuel Rost junior (ur. 30.08.1848 r. w Łodygowicach, zm. 16.10.1915 r. w Białej) – austriacki architekt i przedsiębiorca związany z obszarem dzisiejszego Bielska-Białej. Wcześniej parafia była placówką filialną parafii św. Katarzyny – najstarszego kościoła na terenie Czechowic–Dziedzic. Kamień węgielny pod budowę został położony 24.05.1882 r. Uroczystej konsekracji kościoła dokonał 22.06.1890 r. biskup Franciszek Śniegoń z Cieszyna. Kościół rozbudowano w 1901 r. (pierwsza przebudowa za czasów proboszcza ks. Wilhelma Kasperlika: dobudowa zakrystii od strony południowej) oraz w latach 1937–1938 („wydłużono” kościół w stronę wschodnią po wyburzeniu prezbiterium oraz przesunięto i poszerzono transept, dokonano korekty dachu w związku ww. zmianami).
Budynek probostwa został wzniesiony w 1900 r. Jest to budynek murowany w technologii tradycyjnej, dwukondygnacyjny podpiwniczony, na rzucie prostokąta, fasada pięcioosiowa z jednoosiowym ryzalitem, kryty dachem czterospadowym; fasada zdobiona bogatym detalem architektonicznym w postaci boniowanego cokołu i skrajnych pilastrów, opasek okiennych, gzymsu kordonowego, gzymsów podokiennych, wieńczących, całość zwieńczona wydatnym gzymsem podokapowym. Zachowana stolarka okienna drewniana, stolarka drzwiowa dwuskrzydłowa z przeszklonym naświetlem (wewnątrz budynku). Pierwotnie dach pokryty był drobną wiedeńską dachówką bez podbitki, stąd strych był nieużyteczny i zasypany sadzą. Obecnie dach pokryty jest blachą. Budynek został wzniesiony z okazji 50-lecia panowania Franciszka Józefa I. Na plebani umieszczono napis „Na pamiątkę 50-letniego panowania cesarza Franciszka Józefa I”. W związku z rocznicą fundacje tego typu zwolnione były z opłat. Do dzisiaj budynek pełni funkcją probostwa.
Kaplica architektoniczna pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, została wpisana do rejestru zabytków województwa katowickiego pod numerem A/867/68 na podstawie decyzji Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach z dn. 19.06.1968 r. Niniejszą decyzją przenosi się wpis do nowej księgi rejestru zabytków, założonej dla województwa śląskiego, z księgi dawnego nieistniejącego już województwa katowickiego.
WOJEWÓDZKI URZĄD OCHRONY ZABYTKÓW W KATOWICACH
WOJEWÓDZKI URZĄD OCHRONY ZABYTKÓW W KATOWICACH - DELEGATURA W BIELSKU-BIAŁEJ
43 - 300 Bielsko Biała
WOJEWÓDZKI URZĄD OCHRONY ZABYTKÓW W KATOWICACH - DELEGATURA W CZĘSTOCHOWIE
42 - 217 Częstochowa