Wpis do rejestru zabytków (A/848/2021)
- Wpis do rejestru zabytków (A/848/2021)

Wpis do rejestru zabytków (A/848/2021)
- 23/07/2021
Informujemy, że w dniu 20 lipca 2021 r. do rejestru zabytków nieruchomych województwa śląskiego pod numerem A/848/2021 został wpisany schron bojowy, będący elementem Pododcinka „Mokre" Odcinka „Mikołów” Obszaru Warownego „Śląsk”, położony przy ul. Wojska Polskiego w Mikołowie.
Schron bojowy, będący elementem Pododcinka „Mokre” Odcinka „Mikołów” Obszaru Warownego „Śląsk”, położony przy ul. Wojska Polskiego w Mikołowie, zlokalizowany na działce ewidencyjnej nr 1899/81, obręb Mokre, gm. m. Mikołów, pow. mikołowski, mieści się w pn.-zach. części Pododcinka „Mokre”. Przedmiotowy obiekt jest także klasyfikowany jako element obrony sektora Mokre Wieś, będącego ostatnią częścią Pododcinka „Śmiłowice”. Schrony wchodzące w skład pd. części Obszaru Warownego „Śląsk” zostały rozplanowane w układzie liniowym, bez wyraźnie zaznaczonych punktów oporu, dlatego ich współczesna klasyfikacja jest dość umowna. Obecnie schron zlokalizowany jest na terenie prywatnym.
Obiekt został wybudowany w klasie odporności „D”, w konstrukcji żelbetowej monolitycznej, zbrojonej prętami stalowymi. Strop wzmocniono stalowymi belkami z zabezpieczeniem odstępów pasami z blachy stalowej. Schron został wzniesiony jako obiekt jednokondygnacyjny, na nieregularnym rzucie zbliżonym kształtem do sześciokąta, z zaokrąglonymi narożnikami ścian i stropu. Większa część stropu oraz ściany od strony zach., pd.-zach. i pn.-zach. są obsypane ziemią. Od strony pn.-wsch., wsch. i pd.-wsch. ściany są odsłonięte. W części pd. znajduje się szyb kopuły, która ostatecznie nie została zamontowana, ze względu na zbyt późne rozpoczęcie prac. Wejście do schronu znajduje się w ścianie pn.—wsch. i jest chronione okapem stropu i uskokiem ściany. Na lewo od wejścia, w uskoku ściany zlokalizowana jest strzelnica broni ręcznej, wyposażona w uskokowe zabezpieczenie przeciwrykoszetowe. Na lewo od strzelnicy, w wysuniętej części ściany znajduje się otwór zrzutni granatów. Na prawo od wejścia mieści się wyjście zapasowe. W ścianie pn.-zach. zlokalizowana jest strzelnica ckm, chroniona tarczą pancerną. Obok mieści się strzelnica broni ręcznej. Obie strzelnice zostały usytuowane w uskokach ścian i pod okapem stropu oraz wyposażone w uskokowe zabezpieczenia przeciwrykoszetowe. Obok strzelnicy rkm umieszczono wyrzutnię ładunków oświetlających. Analogicznie rozmieszczone strzelnice (rkm i ckm, umieszczone w uskokach ścian oraz pod okapem stropu, w pobliżu wyrzutni ładunków oświetlającym) znajdują się w ścianie pd.-wsch. Wejście do schronu prowadzi do przedsionka chronionego od środka strzelnicą broni ręcznej. W przedsionku znajduje się wejście do izby bojowej, a następnie do podłużnego korytarza prowadzącego do szybu kopuły, izb przeznaczonych dla załogi schronu oraz kolejnej izby bojowej. Obiekt był wyposażony w instalację wentylacyjną. Jako uzbrojenie przewidziano 3 ckm i 3 rkm.
Obecnie nieprzekształcona pozostaje bryła oraz sposób ukształtowania nasypów. Schron był integralnym elementem pd. części Obszaru Warownego „Śląsk”. Z tego względu wskazane jest wpisanie obiektu do rejestru zabytków. Zachowana substancja obiektu świadczy o jego proweniencji i pierwotnym przeznaczeniu. Schron stanowi dzieło minionej epoki, jako część Pododcinka „Mokre” Odcinka „Mikołów” Obszaru Warownego „Śląsk”, który jest niezwykle ważny dla regionu, ze względu na swoją wartość architektoniczną, a przede wszystkim historyczną. Świadczy bowiem o dawnym przebiegu polskich linii fortyfikacyjnych przy dawnej granicy II Rzeczpospolitej z Niemcami oraz o strategicznym znaczeniu tego obszaru w przygotowaniach do ewentualnej wojny z III Rzeszą. Wartość historyczna wynika także z roli, jaką pełnił schron oraz cały Obszar Warowny „Śląsk” podczas kampanii wrześniowej w 1939 r.
Decyzja nie jest ostateczna
WOJEWÓDZKI URZĄD OCHRONY ZABYTKÓW W KATOWICACH
WOJEWÓDZKI URZĄD OCHRONY ZABYTKÓW W KATOWICACH - DELEGATURA W BIELSKU-BIAŁEJ
43 - 300 Bielsko Biała
WOJEWÓDZKI URZĄD OCHRONY ZABYTKÓW W KATOWICACH - DELEGATURA W CZĘSTOCHOWIE
42 - 217 Częstochowa